Wybór ultrasonografu dla specjalistycznych zastosowań medycznych
- 10 stycznia 2025
- Poradnik Spotmed
- Czas czytania: 7 minut
Wybór usg do specjalistycznych zastosowań jest trudnym zadaniem, ponieważ musimy uwzględnić wiele aspektów (m. in. cechy USG). Urządzenia powinny być właściwie skonfigurowane i cechy ultrasonografów dobrane w taki sposób, aby codzienne badania nie stanowiły problemu, a lekarze mogli skutecznie i sprawnie diagnozować pacjentów.
Rola ultrasonografii w medycynie
Ultrasonografia jest najpopularniejszą i nieinwazyjną metodą obrazowania narządów i tkanek. Przy jej pomocy lekarze z wielu specjalizacji są w stanie określić ogólny stan pacjenta, czy wewnętrzne zmiany patologiczne. Rola ultrasonografii stale rośnie, a aparaty USG możemy znaleźć niemal w każdym gabinecie specjalistycznym oraz coraz częściej – u lekarza pierwszego.
Zalety diagnostyki ultrasonograficznej
Badanie usg jest najszybszą, najłatwiej dostępną i bezbolesną metodą diagnostyki. Przy jego pomocy możemy wykluczyć, bądź wykryć zmiany patologiczne, a w dalszej profilaktyce porównać rozwój lub regresję choroby. Ważnym aspektem jest również ocena narządów w czasie rzeczywistym oraz stan przepływów tętnic i żył przy wykorzystaniu efektu Dopplera.
Rodzaje ultrasonografów
Ultrasonografy można podzielić ze względu na gabaryt:
- aparaty USG przenośne (np. XCUBE I9, MiniSono),
- aparaty USG stacjonarne (np. XCUBE60, XCUBE90)
oraz ze względu na zastosowanie w badaniach m.in.:
- położniczych i ginekologicznych,
- kardiologicznych,
- narządu ruchu,
- naczyniowych,
- pediatrycznych,
- urologicznych,
- jamy brzusznej,
- endokrynologicznych.
Doskonałym rozwiązaniem jest wybór ultrasonografu dla specjalisty, który jest uniwersalny w każdym zastosowaniu (np. XCUBE 70)
Ultrasonografy przenośne
Przenośne USG dla specjalisty, który często odwiedza pacjentów na wizytach domowych, bądź nie dysponuje dużą powierzchnią w gabinecie, może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Wybór ultrasonografu, który jest kompaktowy zyskuje popularność wśród pediatrów oraz chirurgów naczyniowych. Nie należy się jednak sugerować gabarytem aparatu w kontekście jakości obrazu, ponieważ takie USG dla specjalisty również spełni swoje zadanie w określonych badaniach. Aby przenieść się do oferty aparatów przenośnych marki Alpinion kliknij tutaj.
Ultrasonografy stacjonarne
Stacjonarne USG dla specjalistycznych zastosowań jest bardzo częstym wyborem w sytuacji, gdy lekarz diagnozuje wiele narządów podczas badania oraz jeśli zachodzi potrzeba zastosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań (np. mikroprzepływów). Takie aparaty posiadają również rozbudowaną ilość portów, do których można wpiąć głowicę, większą ilość dostępnych opcji oprogramowania, czy lepszą rozdzielczość. Wybór ultrasonografu stacjonarnego należy rozważyć w sytuacji, gdy diagnostyka wykonywana w placówce jest bardziej rozbudowana. Aby przenieść się do oferty aparatów stacjonarnych i poznać cechy USG marki Alpinion kilknij tutaj.
Ultrasonografy specjalistyczne
Ultrasonografy możemy klasyfikować również ze względu na zastosowanie, choć wiele modeli aparatów spełnia kryteria potrzebne w wielu specjalizacjach. Wybór USG, które będzie używane przez wielu lekarzy należy odpowiednio skonfigurować. Podstawowymi elementami ultrasonografu dla specjalisty są odpowiednie głowice i oprogramowanie, ponieważ urządzenie, które spełni oczekiwania kardiologów, niekoniecznie sprawdzi się w badaniach ginekologicznych.
Kluczowe cechy ultrasonografów specjalistycznych
Wybór USG należy rozpocząć od zdefiniowania, które badania będą wykonywane w placówce oraz stopień ich zaawansowania. Cechy usg, które należy wziąć pod uwagę:
- gabaryt,
- aktywne porty głowic,
- wielozadaniowość (w przypadku kilku specjalizacji),
- rozdzielczość,
- opcje zaawansowane.
Wysoka rozdzielczość obrazowania
USG dla specjalistycznych zastosowań powinno posiadać wysoką rozdzielczość obrazowania. W przypadku badań echokardiograficznych, czy ocenie przepływu krwi, kluczowym elementem jest precyzyjne odwzorowanie stanu faktycznego. Najważniejszym aspektem badań jest dobro pacjenta, a co za tym idzie trafna diagnoza. Dokładność oraz prawidłowa ocena zmian wynika bezpośrednio z jakości obrazu. Niewłaściwa diagnoza może zagrażać zdrowiu pacjenta.
Technologia głowic
Obraz ultrasonograficzny jeszcze do niedawna był tworzony przy pomocy głowic, linia po linii. W dzisiejszych czasach dostępne są nowe rozwiązania, które pomagają w krótszym czasie osiągnąć lepsze rezultaty. Głowice USG, przy pomocy których generowany jest obraz USG, najczęściej posiadają zakres od 1 do 25 MHz.
Zaawansowana obróbka sygnału
Rozwój technologii umożliwia wykorzystywanie coraz to nowszych rozwiązań i tworzenie obrazu poprzez równoległe kształtowanie wiązki. Wpływa to na czas generowania obrazu, jednolitość oraz czas przetwarzania. Takie rozwiązanie posiada w swojej ofercie Alpinion, które figuruje pod nazwą X+FIT Technology.
Opcje specjalistyczne
USG dla specjalisty powinno posiadać możliwość wykorzystania zaawansowanych funkcji, które pomogą w diagnozie. Każda specjalizacja lekarska potrzebuje innego zestawu narzędzi, które będą pomocne w codziennych badaniach.
Opcje kardiologiczne
Obok podstawowych badań takich jak tkankowa echokardiografia dopplerowska (TDI), czy Doppler fali ciągłej (CW) coraz bardziej popularne w gabinetach lekarskich staje się echokardiografia obciążeniowa (STRES ECHO) czy automatyczne liczenie frakcji wyrzutowej serca (EF). Aparaty do zastosowań kardiologicznych znajdziesz tutaj.
Opcje naczyniowe
Podczas badań naczyniowych, (np. kończyn dolnych) najczęściej używanym narzędziem jest Color Doppler.
Opcje położnicze i ginekologiczne
Podczas wyboru ultrasonografu dla specjalisty, który wykonuje badania położnicze i ginekologiczne należy uwzględnić funkcje, które są niezbędne do poprawnej oceny. Aparat powinien być wyposażony w opcje pomiarowe do oceny rozwoju ciąży (np. NT – przezierność karkowa). W urządzeniach marki Alpinion znajduje się opcja automatycznego wykonywania takiego pomiaru. Kliknij, aby poznać polecane aparaty do zastosowań ginekologicznych i położniczych.
Inne opcje specjalistyczne
Dodatkowym atutem w badaniach radiologicznych i endokrynologicznych będzie elastografia oraz mikroprzepływy służące do oceny zmian patologicznych. Takie oprogramowanie pomoże w dokładniejszej diagnostyce.
Czynniki do rozważenia przy wyborze ultrasonografu
Najważniejsze aspekty, które należy rozważyć podczas wyboru ultrasonografu:
- tryb pracy (urządzenie mobilne, stacjonarne),
- rodzaj wykonywanych badań,
- opcje zaawansowane.
Integracja z systemami IT
Bardzo często podczas badań lekarz przekazuje pacjentom opis oraz zdjęcia wykrytych zmian. Aby praca stała się prostsza i bardziej wydajna, najczęstszym sposobem jest przesył danych z ultrasonografu do komputera. Należy upewnić się, że w naszym urządzeniu będzie dostępna taka opcja, zwłaszcza jeśli chcemy integrować usg z elektroniczną dokumentacją medyczną.
Wsparcie techniczne i serwisowe
Bardzo ważnym aspektem w sytuacji, gdy jakaś funkcja ultrasonografu stanowi problem, jest wsparcie merytoryczne. Tak samo, gdy potrzebny jest przegląd lub drukarka odmawia posłuszeństwa, inżynier może okazać się nieocenioną pomocą. Warto więc wybierać osoby, które będą kompetentne w zakresie świadczonych usług.
Wiodący producenci ultrasonografów specjalistycznych
Alpinion jest koreańską marką, która nie tylko wprowadza rozwiązania, które ułatwiają pracę specjalistom, ale także słucha opinii użytkowników. Dzięki takim praktykom, producent może wprowadzać nowe funkcje, które pomagają podczas codziennej pracy.
Podsumowanie
Wybór USG należy rozpocząć od zdefiniowania, które badania będą wykonywane w placówce oraz stopień ich zaawansowania. Kolejnym krokiem jest wybór gabarytu aparatu (przenośny lub stacjonarny) oraz wybór opcji oprogramowania. Należy również określić specjalizacje, aby dobrze dobrać głowice z danego zakresu. Myśląc o przyszłości, należy wybrać firmę, która słucha potrzeb klientów i reaguje szybko w sytuacjach, gdy potrzebna jest pomoc.
Bibliografia:
- https://www.cedus.edu.pl/zastosowanie-USG-w-diagnostyce-medycznej
- https://www.medicover.pl/usg/doppler/
- https://rodzinna24.pl/dlaczego-jakosc-obrazu-w-usg-ma-kluczowe-znaczenie/
- https://www.termedia.pl/Echokardiografia-Tkankowa-echokardiografia-dopplerowska,62,15336,0,1.html
- https://www.ti.com/lit/ab/sbaa410/sbaa410.pdf?ts=1733763601543
- https://optymalnewybory.pl/frakcja-wyrzutowa-serca-czym-jest-i-na-co-wplywa/
- https://sonofem.pl/blog/poznaj-skroty-stosowane-w-badaniu-usg-ciazy/
- https://www.spotmed.pl/jaka-glowica-usg-piersi/
- https://www.spotmed.pl/integracja-usg-z-edm/
Podziel się na social media:
Zobacz inne wpisy z tej kategorii
Głowica do USG piersi – jak wybrać najlepszą?
Badania ultrasonograficzne odgrywają istotną rolę w diagnostyce gruczołu sutkowego. Dokładna ocena występujących u pacjentów zmian patologicznych, zmniejsza konieczność wykonywania biopsji. Kluczowym elementem, aby postawiona diagnoza była poprawna jest dobór aparatu ultrasonograficznego i odpowiednia głowica. USG piersi można wykonać…
Wymiana aparatu USG – kiedy warto rozważyć?
Wymiana ultrasonografu jest opcją, którą warto przemyśleć szczególnie wtedy, gdy posiadany aparat zaczyna tracić swoje pierwotne walory obrazowe – mierzymy się z niedostatkiem szczegółów w obrazie 2D, źle filtrującym dopplerem, szumami, niechcianymi artefaktami lub bardzo słabą responsywnością na gesty…
Higiena i konserwacja aparatu USG – najlepsze praktyki
Aparaty ultrasonograficzne są nieocenionymi oraz jednymi z najczęściej wykorzystywanych narzędzi w diagnostyce medycznej. Aby zapewnić ich długą i bezpieczną pracę, dokładność badań oraz bezpieczeństwo pacjentów, konieczna jest odpowiednia higiena aparatu USG. Oczywiście, równie ważna jest konserwacja USG. W tym artykule przedstawiamy najlepsze…