Wymiana aparatu USG – kiedy warto rozważyć?
- 13 sierpnia 2024
- Poradnik Spotmed
- Czas czytania: 5 minut
Wymiana ultrasonografu jest opcją, którą warto przemyśleć szczególnie wtedy, gdy posiadany aparat zaczyna tracić swoje pierwotne walory obrazowe – mierzymy się z niedostatkiem szczegółów w obrazie 2D, źle filtrującym dopplerem, szumami, niechcianymi artefaktami lub bardzo słabą responsywnością na gesty i polecenia.
Wymiana ultrasonografu jest opcją, którą warto przemyśleć szczególnie wtedy, gdy posiadany aparat zaczyna tracić swoje pierwotne walory obrazowe – mierzymy się z niedostatkiem szczegółów w obrazie 2D, źle filtrującym dopplerem, szumami, niechcianymi artefaktami lub bardzo słabą responsywnością na gesty i polecenia. Dynamicznie rozwijająca się technologia poprawia jakość usług w ultrasonografii i zastępuje przestarzałe metody. Przy pomocy nowoczesnego oprogramowania możemy przeprowadzać szybsze i skuteczniejsze badania.
Regularny serwis aparatów USG kluczem do ich długiego życia
Prawidłowe serwisowanie aparatu USG wydłuża jego zdolność do prawidłowej pracy. Podstawowe czynności serwisowe, takie jak czyszczenie podzespołów kompresorem, aktualizacja oprogramowania, sprawdzenie stanu głowic oraz zasilacza, gwarantują zabezpieczenie urządzenia na rok pracy, do kolejnego przeglądu technicznego.
Jak dbać o aparat USG by długo nam służył?
Warto pamiętać o podstawowych czynnościach takich jak: wyłączanie aparatu po skończonej pracy, zamrażanie obrazu głowic pomiędzy badaniami, unikanie łatwych do rozlania płynów w obrębie pulpitu oraz regularne przeglądy techniczne wykonywane przez autoryzowany serwis.
Przestrzeganie instrukcji użytkowania aparatu USG
Pełna instrukcja obsługi każdego ultrasonografu posiada obszerne uwagi dotyczące bezpieczeństwa pracy, w razie wątpliwości warto skonsultować się z inżynierem, który sprecyzuje konkretne zapisy. Nasi pracownicy szkolą personel z prawidłowej obsługi aparatu, czyszczenia oraz przechowywania sprzętu zgodnie z wytycznymi producenta.
Codzienne czyszczenie aparatu USG
Aby zadbać o higienę stanowiska pracy, polecane jest wyposażenie się w dedykowane chusteczki do dezynfekcji głowic. Alternatywnym rozwiązaniem jest używanie delikatnych ręczników papierowych z niewielką ilością wody do czyszczenia głowic. Niewskazane są środki zawierające alkohol oraz substancje żrące.
Regularne sprawdzanie filtrów
Jedną z czynności wykonywanych podczas przeglądu technicznego jest czyszczenie filtrów powietrza. Nie zaleca się wykonywania tej czynności samodzielnie.
Serwis wyposażenia aparatu USG
Głowice są elementem wyposażenia aparatu USG, który może być szczególnie podatny na uszkodzenia w przypadku nieprawidłowej eksploatacji. Po długoletniej pracy na urządzeniu możliwa jest rekondycja głowic w celu odświeżenia ich walorów obrazowych. Serwis podczas corocznej wizyty i przeglądów technicznych rzetelnie ocenia stan techniczny każdej głowicy i sporządza stosowny raport dla użytkownika – nie musisz się martwić, kiedy wymienić aparat usg, nasi serwisanci co roku przygotują raport, który Cię wspomoże.
Sprawdzanie USG przed każdym użyciem
Przed przyjęciami pacjentów w prosty sposób można sprawdzić, czy urządzenie jest przygotowane do pracy. Warto zwrócić uwagę na czas uruchamiania systemu – czy się nie wydłuża; stan czoła głowic – czy nie są widoczne uszkodzenia, ubytki, przerwania powłoki sylikonowej; natomiast po uruchomieniu aparatu – czy głowica na obrazie diagnostycznym nie pokazuje niepokojących objawów w postaci cieni lub artefaktów.
Kiedy warto wymienić aparat USG?
Wymiana USG w dużej mierze wiąże się z wymaganiami obrazowymi specjalisty, które rosną wraz z nabywanym doświadczeniem. Drugim czynnikiem może być duże zużycie aparatu, które przejawia się utratą rozdzielczości lub awariami innych ważnych funkcji mających bezpośredni wpływ na dokładność diagnostyki.
Konsekwencje odkładania wymiany aparatu USG
Odkładana w czasie wymiana ultrasonografu może mieć bezpośredni wpływ na jakość diagnozy i zdrowie pacjenta. Nieprawidłowo działający lub zbyt stary aparat może wprowadzać niechciane artefakty, spotykamy się ze złym filtrowaniem obrazu 2D lub dopplera oraz z zaburzeniami jednorodności miąższu lub skuteczności penetracji głowic – w takich sytuacjach rekomendowana będzie wymiana USG. Niektóre zmiany u pacjenta mogą okazać się niewidoczne na przestarzałym aparacie. Zatem są to kwestie niezwykle istotne, których nie wolno lekceważyć.
Co ile lat wymieniać aparat USG?
Kiedy wymienić aparat USG? Jak długo działa aparat USG? Jest to kwestia indywidualna, warto po kilku latach użytkowania aparatu – oceniając stan techniczny w obecności inżyniera – rzetelnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wymagania względem urządzenia wzrosły i czy konieczna jest wymiana ultrasonografu na sprzęt wyższej klasy, czy też aktualnie używany sprzęt jest wystarczający, ale jego zużycie związane z intensywną eksploatacją doprowadziło do sytuacji, w której korzystna będzie wymiana USG na podobnej klasy urządzenie nowszej generacji w celu przyspieszenia pracy i ułatwienia diagnostyki.
Podsumowanie
Na decyzję o tym, jak i kiedy wymienić ultrasonograf, składa się bardzo wiele czynników, które można rozważać samodzielnie, ale warto też sięgnąć po pomoc specjalistów – inżynierów sprzedaży lub serwisu, którzy przez fachową ekspertyzę stanu urządzenia doradzą, w którym kierunku podążać, aby zachować komfort pracy i diagnostykę na równoważnym lub wyższym poziomie. Należy wziąć pod uwagę, że postęp w dziedzinie oprogramowania i wiele innych nowoczesnych rozwiązań umożliwia skuteczniejszą diagnostykę i skrócenie czasu wizyty.
Bibliografia:
- Bálint Botz, Ultrasound probe defect,
- Prabhakaran Gopalakrishnan i in., Making a Molehill out of a Mountain: A Case of Transesophageal Echocardiographic Probe Malfunction,
- Dr. Joseph Woo, A short History of the development of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology
Podziel się na social media:
Zobacz inne wpisy z tej kategorii
Głowica do USG piersi – jak wybrać najlepszą?
Badania ultrasonograficzne odgrywają istotną rolę w diagnostyce gruczołu sutkowego. Dokładna ocena występujących u pacjentów zmian patologicznych, zmniejsza konieczność wykonywania biopsji. Kluczowym elementem, aby postawiona diagnoza była poprawna jest dobór aparatu ultrasonograficznego i odpowiednia głowica. USG piersi można wykonać…
Certyfikat USG – jak go zdobyć i co musisz wiedzieć?
Obowiązkiem lekarza w codziennej diagnostyce ultrasonograficznej jest znajomość zasad poprawnego przeprowadzania badania. Technik, który wykonuje czynności diagnostyczne, powinien posiadać wiedzę odnośnie do obsługi aparatu USG, czy identyfikowania obrazów zmian patologicznych. Wprowadzone standardy badań są określone przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne, a diagnosta musi…
Leasing aparatu USG – finansowanie zakupu dla placówek medycznych
Leasing aparatów USG jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród placówek medycznych, które chcą unowocześnić swoją infrastrukturę diagnostyczną, jednocześnie minimalizując obciążenia finansowe. Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty i korzyści, z jakimi wiąże się leasing aparatów USG dla gabinetów medycznych….