Wpisy autora na blogu
Certyfikat USG – jak go zdobyć i co musisz wiedzieć?
Obowiązkiem lekarza w codziennej diagnostyce ultrasonograficznej jest znajomość zasad poprawnego przeprowadzania badania. Technik, który wykonuje czynności diagnostyczne, powinien posiadać wiedzę odnośnie do obsługi aparatu USG, czy identyfikowania obrazów zmian patologicznych. Wprowadzone standardy badań są określone przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne, a diagnosta musi…
Najnowsze postępy w ultrasonografii – przegląd innowacji 2024
Ultrasonografy w 2024 roku przechodzą regularne zmiany głównie na poziomie optymalizacji oprogramowania. Aktualne postępy w ultrasonografii w dużej mirze są zasługą rozwoju software’u we współczesnej generacji urządzeń USG. Nowe technologie w ultrasonografii opierają się aktualnie na doskonałej optymalizacji trybów dopplerowskich i ulepszaniu takich funkcji…
Wymiana aparatu USG – kiedy warto rozważyć?
Wymiana ultrasonografu jest opcją, którą warto przemyśleć szczególnie wtedy, gdy posiadany aparat zaczyna tracić swoje pierwotne walory obrazowe – mierzymy się z niedostatkiem szczegółów w obrazie 2D, źle filtrującym dopplerem, szumami, niechcianymi artefaktami lub bardzo słabą responsywnością na gesty…
Głowica do USG piersi – jak wybrać najlepszą?
Badania ultrasonograficzne odgrywają istotną rolę w diagnostyce gruczołu sutkowego. Dokładna ocena występujących u pacjentów zmian patologicznych, zmniejsza konieczność wykonywania biopsji. Kluczowym elementem, aby postawiona diagnoza była poprawna jest dobór aparatu ultrasonograficznego i odpowiednia głowica. USG piersi można wykonać…
Artefakty w USG – co to jest i jak wpływają na diagnozę?
Artefakty w ultrasonografii (USG) są nieprawidłowymi obrazami lub zniekształceniami, które pojawiają się na ekranie ultrasonografu i nie odpowiadają rzeczywistym strukturom anatomicznym ciała. Artefakty USG mogą powstawać na skutek różnych zjawisk fizycznych i technologicznych związanych z rozprzestrzenianiem się fal ultradźwiękowych w ciele pacjenta. Mogą one…
Higiena i konserwacja aparatu USG – najlepsze praktyki
Aparaty ultrasonograficzne są nieocenionymi oraz jednymi z najczęściej wykorzystywanych narzędzi w diagnostyce medycznej. Aby zapewnić ich długą i bezpieczną pracę, dokładność badań oraz bezpieczeństwo pacjentów, konieczna jest odpowiednia higiena aparatu USG. Oczywiście, równie ważna jest konserwacja USG. W tym artykule przedstawiamy najlepsze…